İBB Deniz Taksi Sıkça Sorulan Sorular

İBB Deniz Taksiler yalnızca İstanbul’da hizmet vermektedir, İstanbul dışı için kullanılamaz.

İBB Deniz Taksiler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yayınlanan Deniz Taksi Taşımacılığı Yönergesi kapsamında belirlenen iskele ve yanaşma noktaları arasında hizmet verebilmektedir. Tüm kalkış ve varış noktalarını İBB Deniz Taksi uygulamasından görebilirsiniz.

İBB Deniz Taksi yolcu kapasitesi 10 kişidir.

İBB Deniz Taksilerimize isterseniz tek başınıza isterseniz toplamda 10 kişi olacak şekilde binebilirsiniz.

Yalnıza İBB Deniz Taksi uygulaması üzerinden rezervasyon yapabilirsiniz.

Evet, İBB Deniz Taksilerimizi istediğiniz saatte, önceden rezervasyon yaparak 7 gün 24 saat kullanabilirsiniz.

Evet. Uygulama üzerinden, seçeceğiniz gün, saat ve kalkış-varış noktalarında uygun Deniz Taksi olması halinde rezervasyon yapabilirsiniz. İleri tarihli rezervasyonlarınızı en fazla 5 gün sonrasına kadar yapabilirsiniz.

Rezervasyonunuz gündüz, iskelenin açık olduğu bir saatte ise, iskele görevlisine uygulamanın “Rezervasyonlar” sayfasından rezervasyonunuzu göstermeniz durumunda sizi yönlendirecektir.
Rezervasyonunuz gece, iskelenin kapalı olduğu bir saatte ise, lütfen rezervasyon saatinize kadar iskelede bekleyiniz. İBB Deniz Taksi iskeleye geldiğinde, Deniz Taksi personeli sizi yönlendirecektir.

Hayır. İBB Deniz Taksiler rezervasyon ile çalıştığı için, kullandığınız Deniz Taksi sizin yolculuğunuzdan sonra başka bir rezervasyon için görevli olacaktır bu sebeple rota değişimi yapılamamaktadır.

İBB Deniz Taksilerin ücret tarifesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından belirlenmiştir. İBB Deniz Taksilerde, taksimetre modeli ile sabit bir açılış ücreti bulunmaktadır ve belirli bir mil aşıldıktan sonra, mil başına ücret eklenmektedir.
Alınan karara göre İBB Deniz Taksi ücret tarifesi şu şekildedir: 

  • 1 mil dâhil açılış ücreti 210 TL, 
  • 1-4 mil arası mil başına 155 TL (4 mil dâhil), 
  • 4-8 mil arası mil başına  125 TL (8 mil dâhil), 
  • 8 mil sonrasında mil başı 100 TL.

Ödemenizi İBB Deniz Taksi uygulamasına tanımlayacağınız kredi kartınız ve banka kartınız ile yapabilirsiniz. 

İBB Deniz Taksilerde sadece kredi veya banka kartı ile ödeme yapılmaktadır, nakit ödeme yapılmamaktadır.

Evet, yolculuğunuzu İBB Deniz Taksi uygulamasındaki “Rezervasyonlar” sayfasından iptal edebilirsiniz.

Rezervasyonunuzu yolculuk başlangıcından;
24 saat öncesine kadar iptal etmeniz durumunda, yolculuk ücretinin tamamı iade edilir,
24 saat içinde iptal etmeniz durumunda, yolculuk ücretinin %50’si iade edilir,
Son 1 saat kala yapılan iptallerde ise ücret iadesi yapılmamaktadır.
Rezervasyon yapıldıktan sonra ilk 5 dakika içerisinde yapılan iptallerde tutarın tam iadesi yapılır.

Hayır. İBB Deniz Taksilerimizin ücret tarifesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü (UKOME) tarafından belirlenmiştir ve mesafeye göre ücretlendirme yapılmaktadır. İBB Deniz Taksiler kişi sayısına göre ücretlendirilmemektedir.

Hayır. İBB Deniz Taksilerimizin yolcu kapasitesi 10 kişidir. Yolcularımızın can güvenliği için kapasite haricinde yolcu alımı yapılmamaktadır.

Hayır. Yolculuğunuzun başında seçeceğiniz rotaya (kalkış ve varış noktaları) göre İBB Deniz Taksileri kullanabilirsiniz. 

Evet. İBB Deniz Taksilerimiz baştan yanaşma özelliği ve engelsiz tekne tasarımı ile bütün yolcularımıza hizmet vermek üzere tasarlandı. Tekerlekli sandalyeli ve çocuk arabalı yolcularımız rahatlıkla binebilir güvenle seyahat edebilirler.

Hayır. İBB Deniz Taksilerimizin içinde otomat bulunmamaktadır.

İBB Deniz Taksilerimizde 1 kaptan ve 1 gemici olmak üzere 2 kişilik mürettebat bulunmaktadır.

Hayır. Can güvenliğiniz için yolculuğunuz süresince Deniz Taksi içinde bulunmanız gerekmektedir.

Deniz Taksilerimizin makine, hız, denge, rüzgâr ölçümü, durma manevrası gibi tüm testleri yapılmış olup, yolcularımızın can ve mal güvenliği için gerekli önlem alınmıştır. Yolcu koltuklarının altında acil durumlarda kullanılmak üzere can yeleği bulunmaktadır. Ayrıca Deniz Taksilerimiz, güvenliğin sağlanması amacıyla kamera sistemleri ile izlenmektedir.

Hayır, İBB Deniz Taksi’de sigara içilmesi yasaktır. Böyle bir durumda 4207 Sayılı Kanun gereği idari para cezası uygulanır.

Evet. İBB Deniz Taksilerde kafeste taşınabilen evcil hayvanlar ile, tasmalı ve ağızlıkları takılı olması şartı ile köpekler binebilir. Evcil Hayvanlarla Seyahat Kurallarını daha detaylı incelemek için internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

12    yaşından büyük olan herkes İBB Deniz Taksi’yi tek başına kullanabilir.

Deniz Taksiler rezervasyon saatinden sonra 5 dakika süre ile geç kalan yolcularını beklemektedir.

İBB Deniz Taksinin, aynı güzergah ve saatte farklı kişiler tarafından İBB Deniz Taksi uygulaması üzerinden rezervasyon yapılarak, aynı anda kullanılmasıdır.

İBB Deniz Taksi uygulaması üzerinden güzergah, tarih ve saat seçildikten sonra “Tekli” ve “Paylaşımlı” seçeneklerinden “Paylaşımlı” olanı seçebilirsiniz ve yolculuğunuzu paylaşıma açabilirsiniz.

“Garantör” rezervasyonu sırasında, bir güzergah, tarih ve saat için paylaşımlı yolculuğu başlatan kişidir. Garantör, kendi başlattığı paylaşımlı yolculuğa, başka bir yolcunun katılmaması durumunda tüm yolculuk ücretini öder.

Garantör tarafından bir güzergah, tarih ve saat için başlatılan paylaşımlı yolculuğa katılan kişidir. Katılımcı, katıldığı yolculuğun 1/10’u tutarındaki ücreti karşılar. 

Rezervasyon sırasında Garantörün hesabından yolculuk ücretinin tamamı tahsil edilir. Sefer saatine kadar paylaşımlı yolculuğa başka bir yolcunun katılmaması durumunda tüm yolculuk ücretini öder. 
Katılımcı, paylaşımlı yolculuğa tek başına katılması halinde toplam yolculuk ücretinin 1/10’unu öder. Paylaşımlı yolculuğa birden fazla kişi ile birlikte katılması halinde ise katıldığı kişi sayısı x 1/10 tutarındaki ücreti öder. Katılımcıdan alından bu ücretler yolculuk sonunda Garantörün hesabına aktarılır.

Garantör, paylaşımlı yolculuğa herhangi bir katılımcı gelmesi halinde rezervasyonunu iptal edemez.
Yolculuğa herhangi bir katılımcı gelmemesi halinde Garantör için 13. Maddede belirtilen İBB Deniz Taksi iptal ve ücret iadesi koşulları geçerlidir.
Katılımcı için her durumda 13. Maddede belirtilen İBB Deniz Taksi iptal ve ücret iadesi koşulları geçerlidir.

Evet, İBB Deniz Taksi uygulaması üzerinden güzergah, tarih ve saat seçimi yapıldıktan sonra, “Paylaşımlı” yolculuk seçeneği sayfasına geldiğinizde, daha önce paylaşıma açılmış olan bir yolculuğu görüntüleyebilirsiniz.

Hayır, daha önce oluşturulmuş Paylaşımlı bir yolculuk olsa da yeni bir yolculuğu Paylaşıma açabilirsiniz. 

Hayır. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) kapsamında yolcu bilgileri paylaşılmamaktadır.

Evet. İBB Deniz Taksilerde kafeste taşınabilen evcil hayvanlar ile, tasmalı ve ağızlıkları takılı olması şartı ile köpekler binebilir. Evcil Hayvanlarla Seyahat Kurallarını daha detaylı incelemek için internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Sıkça sorulan sorular içerisinde özellikle belirtilmeyen tüm konularda tekli ve paylaşımlı yolculuklar için aynı kurallar geçerlidir.