Sıkça Sorulan Sorular

Şehir Hatları A.Ş.’nin bünyesindeki deniz araçlarının seferleri hava muhalefeti, beklenmedik teknik arızalar gibi zorunlu nedenlerden dolayı, gecikmeye veya iptale uğrayabiliyor. Bu durumlarda bilgi almak için Şehir Hatları A.Ş. web sitesinin internet sitesi, Şehir Hatları Twitter hesabı veya her gün 24 saat süre hizmet veren ALO 153 Müşteri Hizmetleri Merkezi’nden bilgi alınabiliyor.

Şehir Hatları A.Ş.’ye bağlı vapurlarda yolculuk eden konukların bisikletleri için ücret alınmıyor.

Köpekler
Tüm köpekler için ağızlık ve (maksimum 50 cm) tasma takılı olması zorunludur.

  • Rehber köpekler, günün her saati refakat ettikleri kişi ile birlikte toplu taşıma araçlarına kabul edilir.
  • Küçük köpekler (5 kg’dan küçük), orta boy ve büyük köpekler (5 kg’dan ağır), tasma ve ağızlıkları takılı olmak şartı ile günün her saati seyahat edebilirler.


Kediler

  • Kediler, özel tasarlanmış kedi çantaları, sepetler ya da kafesle taşınmak şartı ile günün her saati seyahat edebilirler.


Kuşlar

  • Küçük evcil kuş türleri kafeste taşınmak şartı ile günün her saati istasyon ve araçlara kabul edilirler.


Diğer Hayvanlar
Yırtıcılar, sürüngenler, eklem bacaklılar, böcekler, primatlar, yabani kuşlar ile çiftlik hayvanları toplu ulaşım istasyon ve araçlarına hiçbir şekilde kabul edilmemektedir.

Detay Kurallar

  1. Görevlilerin talebi halinde, rehber köpek ile seyahat etmek isteyen kişinin Engelli Kartı ve köpeğe ait Rehber Köpek Kartı gösterilmek zorundadır.

  2. Kafesler ve kafes dışında taşınıyor ise tüm köpekler, araç içerisinde zeminde ve sahibinin yakınında bulunacaktır. Kafesin hiçbir şekilde koltuklara konulmasına ve köpeklerin koltuklara oturtulmasına izin verilmeyecektir.

  3. İşletme tarafından belirlenmiş ve iletişim kanalları aracılığı duyurulmuş olan “Evcil Hayvanlarla Seyahat Kuralları”na aykırı davranışlar halinde, köpek sahipleri hakkında Türk Borçlar Kanunu 67-68. Maddeleri ve Türk Ceza Kanunu 177. Maddesi uyarınca gerekli yasal girişimlerde bulunulacaktır.

  4. 3. Şahıslar, ekipmanlar ve kullanım alanlarının uğradığı her türlü zararın tazmininden ve hayvanların sebep olacağı kirliliğin (dışkı, idrar vb.) temizlenmesinden köpek sahipleri sorumlu olacaktır.

  5. Tüm kedi türlerinin sadece özel olarak hayvan taşımak için tasarlanmış çanta (kedi çantaları), sepet veya kafesle taşınmak şartıyla seyahatine izin verilecektir. Okul çantası, pazar çantası, spor sırt çantaları, malzeme kutuları, koliler, el çantaları ve benzeri malzemeler ile taşımaya izin verilmeyecektir. Yukarıda belirtilen koşullarda taşınmayan kedilerin tasmasıyla ve kucakta taşınsa dahi seyahatine izin verilmeyecektir.

  6. Herhangi bir şekilde serbest kaldığında diğer yolculara zarar verebilecek; yırtıcı ve zehirli hayvanlar, sürüngen türleri, eklem bacaklı hayvanlar, böcekler, primatlar, yabani kuş türleri ile çiftlik hayvanları bu kapsam dışındadır. Bu hayvanların hiçbir şekilde istasyon ve araçlara girişlerine izin verilmemektedir. Bu tür hayvanlar ile izinsiz girişler sonrası oluşabilecek olumsuzluklardan hayvanın girişini yapan kişiler sorumlu tutularak idari işlem uygulanacaktır.

Uzun Boğaz Turu, Kısa Boğaz Turu ve Mehtap Gezisi dışında, Şehir Hatları A.Ş.’ye bağlı deniz taşıtları seferlerinde; 65 yaş ve üzerindeki yolcular, engelli konuklar ile gaziler, şehit ve gazilerin dul ve yetimlerine ücretsiz seyahat yapma hakkı tanınıyor. Öğrenciler, öğretmenler ve 60-65 yaş arası vatandaşlara ise indirimli tarife uygulanıyor.

Engelliler Engelsizce Yolculuk Yapıyor

Engelli Seyahat Kartı bulunan engelli yolcular, Şehir Hatları A.Ş. bünyesindeki deniz araçlarının seferlerine ücretsiz katılabiliyor. Engelli Seyahat Kartı’nda refakatçi ibaresi bulunan engelli konukların refakatçileri de ücretsiz olarak seyahat ediyor. Engelli konuklar, biletli hatlardaki eğer indirimli tarife var ise indirimli bilet ile seyahat edebiliyor. İstanbul Kart sahibi engelli vatandaşlar da ücretsiz geçiş yapabiliyor.

Yaşlı Vatandaşlara Ücretsiz Yolculuk Hakkı

Şehir Hatları A.Ş. 65 yaş ve üzerindeki yolculara Ücretsiz Seyahat Kartı’yla ücretsiz yolculuk yapma hakkı tanıyor. Kartı henüz alamayan 65 yaş ve üstü konuklar, nüfus cüzdanlarını göstererek ücretsiz seyahat yapabiliyor.

Gaziler, Şehit Ve Gazilerin Dul Ve Yetimlerine Ücretsiz Seyahat Olanağı

Şehir Hatları A.Ş. Türk toplumu için son derece değer ve önem verilen, saygı duyulan gaziler, şehit ve gazilerin dul ve yetimlerine, BELBİM' den alacakları kart ile ücretsiz seyahat etme olanağı tanıyor.

Öğrencilere İndirimli Yolculuk

Şehir Hatları A.Ş.’nin eğitime gösterdiği önemin sonucu olarak, İndirimli İstanbul Kart sahibi öğrenciler; indirimli öğrenci tarifesinden yararlanıyor.

Öğretmenlere de İndirim Uygulanıyor

Eğitimin öncüleri öğretmenler de İndirimli İstanbul Kart alarak, indirim uygulamasına hak kazanıyor.

60 Ve 65 Yaş Arası Yolculara İndirim Sağlanıyor

İndirimli İstanbul Kart sahibi 60 - 65 yaş arasında olan konuklar, ilgili indirimli tarife ile geçiş yapıyor.

4207 Sayılı Kanun kapsamında, "toplu taşıma araçlarında sigara ve diğer tütün ürünlerinin içilmesi” yasaklanıyor. Bu kapsamda yer alan Şehir Hatları A.Ş.’ye bağlı deniz araçlarında da sigara ve tütün ürünlerinin içilmesi durumunda cezai yaptırımlar söz konusu oluyor.