Tersane Hizmetleri

İstanbul Şehir Hatları Tur. San. Tic. AŞ. olarak 1455 yılından bugüne dünyanın yaşayan en eski tersanesi olan Haliç Tersanesi’nde gemilerimizin bakım ve onarım hizmetlerini gerçekleştirmekteyiz.

Haliç Tersanesi, İstanbul’un Beyoğlu İlçesi’nde Kasımpaşa Semti’nde yaklaşık 70 dönümlük bir alan üzerinde yer almakta olup 475 metre rıhtım şeridi, 3 adet taş havuzu ve  2 adet gemi inşa kızağı ile yaşayan bir sanayi mirası işlevi görmektedir.

Haliç Tersanesi kapasite olarak; yılda 3000 ton çelik işleme hacmine sahip olup farklı boyutlarda 3 taş havuzda (118,75 m x 22,20 m x 13,50 m), (83,50 m x 16,00 m x 10,50 m), (153,40 m x 19,20 m x 9,56 m) gemilerin havuzlama işlemlerini yapma imkânı sağlamaktadır.

Filomuzda yer alan farklı tiplerdeki tüm deniz araçlarının (28 adet yolcu gemisi, 3 adet hizmet motoru, 6 adet iskele dubası) bakım-onarımının yanı sıra İBB Deniz Hizmetleri, İSTAÇ AŞ., Üsküdar Belediyesi, TCDD, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı, BOTAŞ gibi kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektöre ait gemilerin de bakım-onarımları tersanemizde yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir.

En son 2009 yılında yeni inşa faaliyeti olan Haliç Tersanesi’nde 42 metre uzunluğunda 3 adet yolcu motoru inşa edilmiştir.

Bugün, tersanecilik faaliyetleri kapsamında deniz araçlarının periyodik bakımları (klas kuruluş gereklilikleri) yenileme çalışmaları ve arıza müdahaleleri yapılmaktadır.

Haliç Tersanesi Müdürlüğü altında, Tersane Enspektörlüğü bünyesinde gerek kadrolu personelimiz gerekse alt işveren desteği ile;

- Farklı sevk sistemlerinin (Voith, Z-Driver, FPP, CPP) bakım ve onarım işleri,
- Su altı ve su üstü sac yenileme işleri,
- Su altı, su üstü alanlarında ve tanklarında kaplama işlemleri (raspa ve boya),
- Güverte ve tüm yaşam alanlarındaki ahşap ve ıslak zemin işleri,
- Tüm boru devrelerinde bakım, onarım ve yenileme işleri,
- Torna-tesviye işleri ile bunlara ek olarak;

Deniz Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü altında, Teknik Enspektörlük bünyesinde yine gerek kadrolu personelimiz gerekse alt işveren desteği ile;

- Ana makine ve yardımcı makine overhaul ve bakım-onarım işleri,
- Elektrik devrelerinin ve elektrik sistemlerinin bakım, onarım ve yenileme işleri,
- Makine yardımcı elemanların bakım, onarım ve yenileme işleri yapılmaktadır.