Engelli Yolcularımız İçin

Engelli Yolcularımız İçin Güvenli ve Konforlu Yolculuk

Modern ulaşım politikaları, engelli yolcuların da güvenli ve konforlu bir şekilde yolculuk yapmalarına yardımcı olacak şekilde ulaşım araçlarının tasarlanması ve inşa edilmesini gerekli kılıyor. Ülkenin ve kentin gelişmişlik ve kalkınmışlık kriterlerinden biri olarak, özel gereksinimli vatandaşların göz ardı edilmediği yaklaşımlar öne çıkıyor.

ŞH Deniz Otobüsü de portföyünde yer alan deniz otobüsleri, engelli yolcuların gereksinimlerini de göz önüne alarak tasarlandı. Özellikle, 2015 yılında üretilen ŞH Durusu, ŞH Küçüksu, ŞH Göksu ve ŞH Gümüşsu isimli deniz otobüsleriyle, özel gereksinimli vatandaşlar, refakatçi gereksinimi olmadan yolculuklarını gerçekleştirebiliyor.
Deniz otobüslerinde yer alan özel tasarımlı çift taraflı biniş/iniş rampaları, işaretli düz zemin özellikleri ve geniş koridorlar, özel gereksinimli yolcuların güven içinde yolculuk yapmasına olanak tanıyor.


Şehir Hatlari Deniz Otobüsü


Fiziksel Özel Gereksinimlilere Uygun Vapurlar

Şehir Hatları A.Ş. yeni ve eski nesil yolcu vapurlarıyla, özel gereksinimli vatandaşların da güvenli ve konforlu biçimde yolculuk yapmasını sağlıyor.

2008 ve 2009 yıllarında üretilen ŞH Fatih, ŞH Kadıköy, ŞH Beykoz, ŞH Beyoğlu ve ŞH Sarıyer isimli yeni nesil yolcu vapurlarındaki düzenlemeler sayesinde özel gereksinimli yolcular, refakatçiye gereksinimi duymuyor. Vapurlarda, özel tasarlanan biniş/iniş rampaları, düz zemin özellikleri ve geniş koridorlar bulunuyor.

Şehir Hatları A.Ş. bünyesindeki Prof. Dr. Aykut Barka, Ahmet Hulusi Yıldırım, Barış Manço, Şehit İlker Karter, Şehit Sami Akbulut, Şehit Metin Sülüş, Beşiktaş-1, Caddebostan, Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça ve Nurettin Alptoğan isimli eski nesil Şehir Hatları vapurlarda da özel gereksinimli yolculara yönelik özel olanaklar mevcut. Vapurların donanımlarına, iniş binişlerde yolcu güvenliğini artırmak için hidrolik rampa sistem eklenerek yolculuk yapmaları imkanı sunuluyor.

Fiziksel Özel gereksinimli Uygun Vapurlar


Haliç Tipi Vapurlarımızda Engeller Aşıldı

2009 yılında üretilen Kasımpaşa, Sütlüce ve Hasköy isimli yolcu motorlarında da özel gereksinimli yolcular, özel biniş/iniş rampası aracılığıyla refakatçi olmadan yolculuk yapabiliyor.
Refakatçi Eşliğinde Kullanılabilen Vapurlar

Şehir Hatları A.Ş. bünyesinde yer alan Emin Kul, Fahri S. Korutürk, İstanbul-9, Şehit Mustafa Aydoğdu, Moda ve İ. Hakkı Durusu isimli eski nesil Şehir Hatları vapurlarında ise, özel gereksinimli yolcular, ücretsiz olarak refakatçileriyle birlikte seferlere katılabiliyor.

Refakatçi Eşiliğinde Kullanılabilen Vapurlar